Potrebujete nasvet? 041 213 378 Pon.–Pet.: 08.00–13.00
0
Košarica
Prva stran Mamin blog Kako pravilno držati svinčnik?

Kako pravilno držati svinčnik?

Nasveti za starše šolarjev 18. sep. 2022 5 minut
Tereza Kotilová
Ali veste, kako naj vaš šolar pravilno drži svinčnik pri pisanju ali risanju? Že med predšolskimi otroki je veliko otrok, ki imajo grafomotorične težave. Nerodna in krčevita pisava ali nezainteresiranost za risanje so znaki, ki bi lahko starše opozorili, da je treba otroku pomagati pri vadbi pravilnega držanja pisalnih pripomočkov. Pridite in z nami vadite pravilen prijem svinčnika.

Kako pravilno držati svinčnik?

Na pravilen prijem svinčnika je priporočljivo paziti že v zgodnjem otroštvu, ko otrok začne kazati zanimanje za risanje. Otroci bodo postopoma odkrili, da lahko s palcem, kazalcem in sredincem sestavijo idealno orodje – pinceto. Pincetni prijem pa pomaga držati predmete, kot so svinčnik, nalivnik ali barvice. Zato je pomembno, da otroku zagotovite prave pisalne pripomočke, ki ga bodo spodbudili, da bo več risal.

Ali vaš otrok nerad riše? Priporočamo, da mu ponudite dejavnosti, ki razvijajo fine motorične spretnosti. "Najlažji način za razvoj finih motoričnih spretnosti pri otrocih je, da jih vključimo v običajne vsakodnevne dejavnosti in dejavnosti, kjer se uči poskrbeti zase, kot so kuhanje, peka, zlaganje perila, obešanje perila, popravljanje stvari, oblačenje, obuvanje itd. Otrok ne bo le treniral fine motorike in koordinacije oko-roka, temveč se bo počutil tudi kot pomemben član družine," pravi izkušena grafomotoričarka Kateřina Tesárková.   

Kaj vpliva na pravilen prijem svinčnika?

Pravilen prijem svinčnika je zelo pomemben. Vpliva na kakovost, čitljivost, hitrost in urejenost pisanja. Poleg tega pomembno vpliva na koncentracijo, sprostitev govoril in govora (gibanje jezika pri risanju), pa tudi na sprostitev celotnega telesa, zlasti procesov, kot sta pozornost in razmišljanje. Zato ga kot starši ne smemo podcenjevati.

Kako je videti dober prijem svinčnika?

Za pravilen tako imenovani pincetni prijem je bistvena sprostitev cele roke, zapestja in dlani. Svinčnik položite na sredinec, palec ga drži. Kazalec je nameščen na vrhu, da lahko z njim tapkate. Svinčnik je usmerjen poševno, in ne pravokotno na papir, saj leži v luknjici med palcem in kazalcem. Med konico svinčnika in prsti mora biti razmik približno 3 cm.  

Pomembno je, da so prsti pokrčeni in da je celotna roka sproščena. To omogoča enostavno upravljanje svinčnika v različnih smereh – pišemo gladko, brez bolečin ali krčev, brez utrujenosti rok. Komolci so pod pravim kotom glede na mizno ploščo, gibanje pa poteka z zapestjem in ramo.

Kako je videti dober prijem svinčnika?

Pravilen naklon lahko dosežemo z obračanjem zvezka, tako da je vzporeden s podlahtjo. Desničarji z desno podlahtjo, levičarji z levo. Izjema so otroci z navzkrižno lateralnostjo – ti imajo raje nasprotno roko in oko. Oni imajo zvezek ravno pred seboj. Če smo desničarji, držimo zvezek lahkotno z levo roko,če smo levičarji, pa z desno.

Izbira pravega pisalnega pripomočka vpliva tudi na pravilen prijem svinčnika. Priporočamo uporabo trirobnega programa: pisala imajo trirobno obliko za boljši prijem. Obstajajo različice za desničarje in levičarje. Razlika je le v tem, da desničar svinčnik vleče, levičar pa ga potiska rahlo naprej. Dolžina svinčnika mora segati čez koren palca. Če ugotovite, da otrok drži svinčnik narobe, ga na to opozorite in ga popravite.

Otroke lahko s pripovedovanjem zgodb spodbudimo k pravilnemu pincetnemu prijemu. Sredinec je posteljica za svinčnik, kazalec je blazina, palec pa odeja, ki pokriva svinčnik. Ko ležimo v postelji, sta blazina in odeja mehki, lahki in nas nikjer ne tiščita.

Nasvet: Naj bo vaja za otroke zabavna, da se ne bodo počutili nerodni. Če otrok dvigne sredinec zraven kazalca in nepravilno drži pisalo, ne recite "spet narobe", ampak poskusite reči na primer "svinčnik je padel v posteljico". Če otrok pritiska s kazalcem: "Ta blazina pa res pritiska." Bolj ko boste otroka spodbujali, bolj boste motivirani, da si ga še naprej prizadevate naučiti – in morda tudi sebe –, kako pravilno držati pisalo.

Kako prepoznati napačen prijem?

Kako veste, ali vaš otrok drži svinčnik nepravilno? Oglejte si naše slike primerov nepravilnih prijemov. Če vaš otrok uporablja enega od teh, ga morate usmeriti k pravilnemu prijemu in ga popraviti. Če se vaš otrok navadi na nepravilen prijem, bo popravljanje trajalo veliko dlje. Strokovnjaki menijo, da bi moral biti otrok sposoben pravilno držati svinčnik, preden začne obiskovati osnovno šolo!

1. Krčevit triprstni prijem z upognjenim kazalcem

Če je roka spastična (krčevita), prsti in dlan niso sproščeni. Tudi pri pravilno razvitem triprstnem prijemu je pritisk na pisalo velik. Prsti so stisnjeni, napeti in omejeni v gibanju. Takšen prijem lahko povzroči tudi bolečine v zapestju.

2. Triprstni prijem s prsti, upognjenimi v dlani

Otrok ima med risanjem pravilno iztegnjen prijem, mezinec in prstanec pa sta stisnjena v dlani. Pri daljšem naporu se sredinec pomakne v dlan in se upogne, kjer se ustvari večja napetost. Roka je krčevita.

Krčevit triprstni prijem z upognjenim kazalcem Triprstni prijem s prsti, upognjenimi v dlani


3. Cigaretni prijem 

Pisalo leži med kazalcem in sredincem, palec pa je lahko na svinčniku ali nad njim. Včasih se lahko nad svinčnikom združita tudi konici palca in kazalca. Prijem ne omogoča gibanja prstov med pisanjem in svinčnik zdrsne med prsti.

4. Napačni prijem s tremi prsti

Vsi trije prsti ustvarjajo močan pritisk na pisalo. Kazalec je v napačnem položaju in se upogiba. Prsti imajo omejeno gibljivost, zato sta kakovost in hitrost pisanja manjša, kadar dlje časa ali hitreje pišemo. Roka je napeta in boleča.

Cigaretni prijem Napačni prijem s tremi prsti


5. Triprstni prijem s štrlečim palcem

Sredinec in kazalec sta na pravem mestu. Palec bi moral stati nasproti kazalca, vendar je potisnjen čez svinčnik. Tak prijem otežuje premikanje roke po podlagi. Sčasoma lahko zapestje postane imobilizirano in nastane krempljasti prijem, ki onemogoča premikanje zapestja med pisanjem.

6. Klarinetni prijem

Štirje prsti se s trebušnimi stranmi naslanjajo na svinčnik, palec pa je nasproti. Gibanje ne izhaja iz prstov, kot bi bilo to mogoče pri pravilnem prijemu. Gibanje poteka iz zapestja in komolca. Roka pri tem slabem prijemu običajno ne počiva na podlagi, svinčnik pa stoji na konici in je včasih odmaknjen od telesa. Otrok ima težave z ohranjanjem oblike črk, ne ostajajo v liniji, temveč jo presegajo.

Triprstni prijem s štrlečim palcem Klarinetni prijem


7. Kladivasti prijem 

Ta prijem se običajno pojavi pri otrocih, ki šele začenjajo držati pisala. Otrok drži svinčnik krčevito, njegova roka je običajno pravokotna na blazinico, gibanje pa izhaja iz komolca in rame. To je fiziološki prijem za otroke, saj otrok še ni usvojil finih motoričnih spretnosti. Z izkušnjami se ta prijem postopoma spremeni v prijem s prsti.

Kladívkový úchop 
Vir fotografij: Stabilo

 
Spletna trgovina
Deli
Tereza Kotilová Za vas pišem navdihujoče članke na Agatinem blogu. Članki, ki vam bodo pomagali pri izbiri iger, igrač in pripomočkov za vaše otroke. Z velikim veseljem osebno preizkušam nekatere igrače iz Agatinega sveta v praksi pod strokovnim nadzorom svoje hčerke Rozalije.