Potrebujete nasvet? 041 213 378 Pon.–Pet.: 08.00–13.00
0
Košarica
Prva stran Mamin blog 3 nasveti za enostavno čiščenje šolskega nahrbtnika

3 nasveti za enostavno čiščenje šolskega nahrbtnika

Nasveti za starše šolarjev 4. jul. 2023 3 minute
Tereza Kotilová
Otroci uporabljajo svojo šolsko torbo ali nahrbtnik 10 mesecev, 5 dni na teden. Gre za eno najbolj uporabljanih šolskih potrebščin, ki je v primerjavi z drugo opremo zelo obremenjena. Zagotovo se boste strinjali z nami, da je čist in dobro vzdrževan šolski nahrbtnik boljši od umazanega in zatohlega šolskega nahrbtnika. Toda kako ga ohraniti čistega in lepega v vseh teh mesecih nošenja? Naj vas navdihnejo naši 3 preprosti nasveti, ki vam bodo pomagali pri tem.

3 nasveti za enostavno čiščenje šolskega nahrbtnika
 
Prvi šolski dnevi so za nami, otrokov nahrbtnik pa že zaudarja po pozabljenih prigrizkih in nosi prve praske? Resnica je, da je to pravzaprav najbolj obremenjeni šolski pripomoček, ki ga vaš šoloobvezni otrok uporablja skoraj vsak dan. Zato morate za šolski nahrbtnik lepo skrbeti, da bo v dobri kondiciji zdržal več kot eno sezono.

Najprej in predvsem poučite šolarja, da je v njegovem lastnem interesu, da dnevno iz nahrbtnika odstrani škatlo za malico in morebitne ostanke prigrizkov. Konec koncev je dovolj en sam dan, da vam banana v torbi naredi pravi nered. Če imate doma prvošolčka, na začetku kar sami pobrskajte po žepih, da se izognete takšnim nevšečnostim. Podobno preverite stanje tudi ob koncu šolskega leta, preden nahrbtnik pospravite v omaro, da bo počival med poletnimi počitnicami. Priporočamo tudi redno čiščenje šolske torbe, vendar pazite, kako to počnete. Nekatera opravila nahrbtnikom ne bodo koristila.

Kako nikakor ne smemo čistiti nahrbtnikov

Strojno pranje ponuja navidezno hitro in enostavno rešitev. Določene šolske torbe zaradi svoje konstrukcije morda ni mogoče spraviti v pralni stroj, šolski nahrbtnik pa bi šel z lahkoto. Da, nahrbtnik lahko spravite v pralni stroj, vendar tega nikakor ne priporočamo. Proizvajalec šolskih torb Topgal navaja 3 razloge, zakaj šolskih nahrbtnikov ne smete prati v pralnem stroju:
  • Zaščita proti dežju se v pralnem stroju poškoduje.
  • Lahko pride do poškodbe potiska nahrbtnika ali uporabljenih dodatkov.
  • Pralni praški so precej močni in lahko poškodujejo tkanino. Obstaja tudi nevarnost poškodb hrbtnega sistema, trakovi se lahko ujamejo v pralni stroj, nastanejo odrgnine dodatkov (npr. zaponk in zadrg) ter poškodbe pralnega stroja.

 

Na kaj je treba paziti pri čiščenju nahrbtnika

Priporočamo, da vedno upoštevate navodila za vzdrževanje, ki so navedena na etiketi neposredno od proizvajalca. Običajno jih najdete v glavnem predelu torbe. 
Čím se řídit při čištění batohu

Slika 1: Izdelka se ne sme prati strojno
Slika 2: Ročno pranje
Slika 3: Izdelka se ne sme beliti
Slika 4: Izdelka se ne sme likati
Slika 5: Izdelka se ne sme kemično čistiti
Slika 6: Izdelka se ne sme sušiti v stroju

Če še vedno vztrajate pri "enostavnem" čiščenju v pralnem stroju, pred pranjem odstranite hrbtni sistem z aluminijastim okvirjem. Vendar nahrbtnika nikoli ne sušite v sušilnem stroju! Če se zaradi tako izbranega neustreznega čiščenja poškoduje nahrbtnik, proizvajalec ne bo mogel priznati napak in s tem vaše reklamacije.

Kako to narediti?

Šolsko torbo ali nahrbtnik najbolje očistite tako, da ju oprhate z mlačno vodo in ju nato očistite z mehko gobico ali krpo iz mikrovlaken (z majhno količino blagega tekočega sredstva za pomivanje ali pranje). Nato nahrbtnik ponovno oprhajte in pustite, da se temeljito posuši. Čiščenje ne bo trajalo več kot 15 minut in lahko ste prepričani, da šolske torbe nikakor ne boste poškodovali.

"Na ta način že vrsto let čistimo šolske nahrbtnike Topgal naših otrok. Nahrbtnik je po tej negi videti skoraj kot nov. V toplejšem vremenu se posuši celo čez noč, sicer pa se običajno posuši med vikendom in je v ponedeljek spet pripravljen za šolo," pravi Kristýna iz Agatinega sveta.

Če želite povečati vodoodpornost nahrbtnika, ga lahko po sušenju impregnirate.

3 nasveti za čiščenje šolskega nahrbtnika neposredno od nas  

1. Kako odstraniti večje madeže

Če imate tudi po celotnem čiščenju šolske torbe na notranji ali zunanji strani še vedno velike madeže, lahko poskusite z odstranjevalci madežev na tekstilu, ki jih najdete v običajnih drogerijah. Pred nanosom na zunanjo tkanino nahrbtnika vedno poskusite na manj vidnem mestu. Vsekakor ne uporabljajte topil in podobnih močnih izdelkov pri večjih madežih! Nežna rešitev za odstranjevanje madežev je lahko naravno žolčno milo, ki je na voljo v večini drogerij in se odlično obnese.

2. Kako se znebiti neprijetnega vonja nahrbtnika

Vsi se spominjamo iz otroštva, kako smo včasih imeli v torbi pozabljeno jabolko ali žemljico. Nič kaj lepega ali dišečega. To lahko preprečite predvsem tako, da prigrizke shranite v kakovostno škatlo za malico. Vendar ni mogoče nadzirati, kam bo učenec odložil nepojedeno malico. Vonj po pozabljenem prigrizku v nahrbtniku lahko ostane tudi po običajnem čiščenju nahrbtnika. Zato priporočamo, da na suho tkanino nanesete sodo bikarbono in jo pustite delovati do naslednjega dne. Naslednji dan stepite sodo stran ali jo posesajte s sesalnikom (z nizko intenzivnostjo sesanja, da ne poškodujete notranje tkanine embalaže) in vonj bo izginil.

3. Kako ravnati z zatohlim nahrbtnikom ali prepotenimi trakovi

Če se je v pozabljeni malici že začela razvijati plesen in je vonj nahrbtnika zelo močan, lahko nahrbtnik in prizadeta mesta operete z mlačno vodo in kisom. Kis bo v hipu odpravil neprijeten vonj. Dobro deluje tudi pri odpravi vonja s prepotenih naramnic.

3 nasveti za enostavno čiščenje šolskega nahrbtnika



Upamo, da so vam bili naši nasveti za enostavno vzdrževanje v pomoč in da bo nahrbtnik vašega otroka vsaj v tem šolskem letu v odlični kondiciji.

Spletna trgovina
Deli
Tereza Kotilová Za vas pišem navdihujoče članke na Agatinem blogu. Članki, ki vam bodo pomagali pri izbiri iger, igrač in pripomočkov za vaše otroke. Z velikim veseljem osebno preizkušam nekatere igrače iz Agatinega sveta v praksi pod strokovnim nadzorom svoje hčerke Rozalije.